Milí zákazníci, letos bude eshop otevřený do 7.12. 2024. Pro případné dotazy budu stále s Vámi na instagramu nebo na emailu. Moc se totiž těším, až začnu chystat věci na nový rok a jaro a tak celý prosincový čas už věnuji jen tomu. Přeji Vám hlavně klidné předvánoční dny. Rouzee
dnes se společně ponoříme do tajemství lesa a objevíme kouzlo padajících podzimních lístků. V tomto malém průvodci vás provedu krok za krokem, jak vytvořit závěsnou dekoraci, která nejen ozdobí váš prostor, ale také přinese do vašeho domova dotek mystiky, kterou jen dokáže podzim nabídnout.
A co je nejlepší? Všechny potřebné materiály můžete najít přímo v lese, ať už jdete s rodinou a dětmi nebo se touláte lesem sami. Přineste si s sebou nejen lístky, ale také radost i určitou úctu ke stromům, ze kterých jsou a společně vytvoříme lístečkové ozdoby, které budou vyprávět příběh každého z nich.
Vyrobit si můžete jednotlivé lístkové ozdoby nebo závěsnou větvičkovou dekoraci.
Vybrala jsem si dubové lístky. Dub je nositelem vnitřní síly a integrity. Navrací nás k hlubokým prastarým kořenům. Je spojován nejen s řeckými bohy, ale i keltským bohem Thorem. Jeho symbolika je nezměrná a provází lidstvo věky. O tom ale až v novém článku, na který se můžete těšit. Zkrátka doubek je naprosto úžasný a v mnoha ohledech kouzelný strom.
Pojďme se tedy vydat na cestu v tvoření, která trochu propojuje nás s naší drahou zemí, s něčím, co možná vnímáme jako obyčejné a z "obyčejného" vytvořit naší kreativitou něco neobyčejného, něžného a vzácného. Ozdobíme lístky vlastní výšivkou a korálky. Stanou se tak naším šperkem.
Na lístkové ozdoby: doubkové lístky (ale i jiné s pevnější strukturou) • barevné nitě • nejtenčí jehlu, kterou doma najdete • korálky • hadřík • nůžky • bavlněnou šňůrku nebo motouz(popřípadě jutový provázek)
Pokud byste chtěli zkusit závěs: • pak ještě větvičku (nalezenou na zemi) • bavlnky • drátek (ten může i nemusí být, slouží jen pro vyšperkování)
Protože jsem neměla dostatek času v den, kdy jsem lístky sbírala, namočila jsem je do vody, aby se udržela jejich vlhkost. Nejvhodnější se mi zdály dubové lístky, pro svou pevnost, zajímavou strukturu a krásně voní když se namočí. Křehčí jsou lístky třešňové, javorové nebo habrové, ale za to více barevné. A co je na dubových lístcích nejlepší? Krásně vypadají i ty už dlouho spadlé na zemi. Hnědá totiž působí uklidňujícím a hřejivým dojmem.
Vyberte si barvy nití, které vám přinášejí radost. Já zvolila modré tóny se zlatou, která se pěkně doplňuje k hnědé. Doplňkové bavlnky v okrové a světle hnědé.
Lístky nevytahujte z vody najednou, ale postupně pracujte po jednom, aby vám zbytečně neseschly. Osušte list lehce na hadříku. Nevadí, když zůstane vlhčí. Pak už stačí jen navléknout nit a začít. Mne se líbilo být spontánní. Střídala jsem barvy náhodně. Je potřeba být trochu jemnější a tahat za jehlu pomaleji, aby se lístek neprotrhl, ale zároveň nijak zvlášť. Osvědčilo se mi si lístek otáčet a ze zadní strany se dívat, kam zapichuji jehlu. Drží se pak lépe směr vyšívání.
Mezi jednotlivými stehy vypadají pěkně všité korálky. Když dojde konec nitě, uzlík jde udělat stejně jako na látce - smyčkou - ale myslím, že nitě mohou zůstat i na volno nebo je můžete lehce přejet lepidlem a zafixovat k zadní straně.
Takovým vyšitým lístkem můžete originálně ozdobit dáreček nebo si jej zavěsit samostatně do okna. Na balíčku se báječně doplňuje třeba s etiketou ilustrace vánoční myšky, kterou si můžete na svůj dáreček chytit tu.
*Pokud je nepoužijete hned, uchovejte je v chladu a šeru nejlépe zase zatížit pod knížkou aby se nezkroutily. Osobně mi ale to kroucení na jejich koncích přijde moc hezké.
Pokud byste si rádi udělali lístkový závěs pokračujte ve vyšívání dalších lístečků. K jejich výrobě si třeba můžete pustit trochu radosti z přírody a dodat si tak energii.
Vyšila jsem jich sedm, pro štěstí. Některé mají stehy delší, některé kratší.
Poté je třeba lístky alespoň na chvíli zatížit.Když mezi ně vstrčíte papíry, rychleji se z nich uvolní zbylá vlhkost a zafixují se.
Když se nám lístky pěkně srovnaly, připravíme si zbylé pomůcky: větvičku. (Našla jsem několik topolových, spadlých na zemi, které byly moc hezky ohnuté.), bavlnky, vázací drátek.
Lístky jsem si srovnala tak, jak bych je vedle sebe ráda.
Nastříhala jsem si dopředu sedm stejně dlouhých provázků zhruba na délku zavěšení. (cca 40cm).
Bavlnku jsem navázala v její polovině jedním uzlíkem zpředu. Jedním uzlíkem vzadu na řapík-stopka listu. Pak jsem oba konce omotala okolo řapíku a udělala smyčku. Protože jsou listy lehoučké úplně to postačí.
Pokud byste chtěli své lístečky vyšperkovat, na konci stopky ještě hezky vypadá namotaný drátek. Tam, je potřeba být trochu trpělivý a ohýbat drátek jemně.
(malé haiku z podzimní procházky v oblíbené oboře Satalice)
Když máme lístky hotové, položíme si je na stůl a zhruba si odměříme v jaké vzdálenosti budou. Jestli všechny stejně daleko nebo jeden výš jeden níž. Já si je navázala dokulata, okrajové jsou mírně zdvižené.
Teď už jen přidělat motouzek po stranách větvičky a šup na zeď.
Svůj závěs jsem si ještě vyzdobila nasbíranými žaludy a větvičku omotala bílou bavlněnou šňůrkou. Je tu tolik prostoru pro zdobení. Třeba: přidáním dřevěných korálků, více žaludů a krásně by jistě vypadaly i jeřabiny…. Možností jak být kreativní je tu mnoho.
Tančící lístečky ve větru pěkně šustí....
....myslím, že vypráví příběh, příběh posvátného háje, který byl spojován s velkou zemskou matkou Gaiou.
Budu se těšit na vaše úžasná barevná tvoření.
Báječný podzim, ♥ Rouzee.
na #rouzeeart nebo @rouzee.cz